Populære kategorier
Administrativ ledelseHR ManagerFoU naturvitenskap og teknikkFoU samf.vitenskap og humanistiske fagAnnetLege/TannlegePsykiatri- og psykologitjenesterSosialtjenesterSykepleie- og omsorgstjenesterOrganisasjonsutviklingJournalistikkKommunikasjonsrådgivningHelse/SosialKirke / Undervisning / ForskningOffentlige lederstillingerAnnetBarn & oppvekstGrunnskoleVideregående skoleTilbake til søket

Jernbanedirektoratet skal legge til rette for at aktørene i sektoren gir samfunnet nye og helhetlige løsninger for transport av passasjerer og gods.
Hver dag frakter jernbanen over 200 000 passasjerer og 95 000 tonn gods og er en viktig del av infrastrukturen i samfunnet. Vår oppgave er å sørge for at jernbanesektoren drives på en mest mulig sikker, effektiv og miljøvennlig måte.
Jernbanedirektoratet har også ansvaret for Norsk fagskole for lokomotivførere og ivaretar historien gjennom Norsk Jernbanemuseum.
For mer informasjon se: http://www.jernbanedirektoratet.no/
Avdelingsdirektør for avtaler og kjøp
Jernbanedirektoratet har en viktig rolle i arbeidet med å utvikle dagens og morgendagens jernbane. Vi jobber for at stadig flere skal velge å reise kollektivt fremfor å kjøre bil og for at flere næringsaktører velger å frakte gods på bane i stedet for vei. Fremtidens jernbane skal være effektiv, bærekraftig og sikker – det er kjernen i vårt samfunnsoppdrag.
Jernbanedirektoratet skal ivareta den strategiske, helhetlige og overordnede koordineringen og planleggingen av jernbanesektoren. En viktig oppgave er å samordne alle aktørene i jernbanesektoren og mellom jernbane og øvrig kollektivtransport. Vi har også ansvar for å inngå avtaler om kjøp av alle produktene og tjenestene som til sammen utgjør et godt jernbanetilbud. Ikke minst jobber vi med innovasjon, bærekraft og kunnskapsutvikling, som grunnlag for faglige råd og anbefalinger om fremtidens jernbane. Vi er et relativt nytt direktorat under utvikling, samtidig som vi har en lang og stolt jernbanehistorie. Nå trenger vi flere dyktige ledere som vil være med på reisen.
Ønsker du å lede det viktige arbeidet med å inngå og forvalte avtaler som skal gi befolkningen et godt togtilbud?
Vi ser etter en avdelingsdirektør som kan lede og utvikle vår nyopprettede avdeling for avtaler og kjøp. Dette er en helt sentral rolle for å gjennomføre regjeringens politikk og sørge for at Jernbanedirektoratet er en krevende kjøper og får mest mulig jernbane for pengene. Avdelingen består av tre seksjoner og avdelingsdirektøren blir en del av jernbanedirektørens ledergruppe.
Sentrale oppgaver
- Inngå og forvalte avtaler i henhold til god praksis og gjeldende regelverk som sikrer ivaretakelse av samfunnsansvaret
- Inngå og forvalte avtaler med statens tilgangselskaper; Bane NOR, Norske tog og Entur
- Håndtere inngåtte trafikkavtaler og fremforhandle direktekjøpsavtaler om offentlig kjøp av persontrafikk
- Utvikle gode leverandørrelasjoner til persontogoperatørene og tilgangsselskapene
- Sikre at avtalene gir en helhetlig og koordinert oppfølging av vedtatte tiltak og tilbudsforbedringer
Kvalifikasjoner
- Solid ledererfaring og evne til å skape resultater gjennom andre. Dokumenterte resultater vektlegges.
- God prosessforståelse med evne til å etablere gode samhandlings-, beslutnings- og kvalitetssikringsprosesser.
- God forvaltningskompetanse og forståelse for direktoratets rolle og politiske prosesser.
- Høyere utdanning, fortrinnsvis på masternivå.
- Erfaring fra ledelse av komplekse organisasjoner.
- Solid erfaring fra arbeid med avtaleforvaltning og avtaleforhandlinger.
- Evne til å skape godt samarbeid og gjensidig avklarte forventninger gjennom avtaleforvaltning.
- God kjennskap til samferdselssektoren.
- God kjennskap til lover og regelverk som regulerer offentlige avtaler og kjøp.
Personlige egenskaper
- Utviser høy grad av integritet og etisk bevissthet.
- Kommuniserer og samhandler godt og skaper entusiasme for virksomhetens mål og prioriteringer.
- Gode analytiske egenskaper.
- God planleggings- og gjennomføringsevne.
- Evne til å lede en organisasjon i utvikling og kontinuerlig forbedring.
- Strategisk og strukturert med evne til å finne konkrete løsninger.
- Relasjonsbygger med evne til å lytte, inspirere og motivere.
- Interesse for å utvikle eget lederskap.
Personlig egnethet blir tillagt stor vekt.
Vi tilbyr
- Et godt arbeidsmiljø i en virksomhet i utvikling
- Pensjonsordning med 2 prosent innskudd til Statens Pensjonskasse
- Lønn etter avtale
Arbeidssted er i Jernbanedirektoratets lokaler i enten Oslo, Trondheim eller Bergen.
Staten er opptatt av mangfold og oppfordrer derfor alle kvalifiserte kandidater til å søke jobb i staten uansett for eksempel alder, kjønn, funksjonshemming og nasjonal eller etnisk bakgrunn. Søkere må opplyse om at de behersker begge målformer.
Alle henvendelser behandles konfidensielt inntil søknadsfristens utløp. Deretter vil det bli satt opp offentlige søkerlister. Dersom en søker ønsker å reservere seg fra en offentlig søkerliste, må dette begrunnes. Søkeren blir varslet dersom ønsket om reservasjon ikke blir tatt til følge.
For denne stillingen må kandidaten kunne sikkerhetsklareres hemmelig.
I denne rekrutteringsprosessen har vi bistand fra rekrutteringsselskapet Assessit som fortløpende vil kalle inn kvalifiserte kandidater til intervjuer.
Søknadsfrist: 21. august 2022.
Søk herFakta om stillingen
Firma
- Jernbanedirektoratet
Nettside
Sted
- Oslo
Kategori
- Kategori: Administrasjon / Kontor / Personal/Administrativ ledelse
- Kategori: Konsulenter / Frie yrker/Forretningsutvikling/Strategi
- Kategori: Økonomi / Regnskap/Innkjøp/Logistikk
- Kategori: Offentlige tj. / Forvaltning/Offentlige lederstillinger
Søknadsfrist:
- 21. august 2022.